Məişət zorakılığı nədir? - TƏHLİL
Məişət zorakılığı sosial medianın və mətbuatın yenə gündəmindədir. Çox təəssüf ki, kriminal xronikada ailədaxili zorakılıq halları barədə məlumatlara rast gəlinir. Son vaxtlar isə daha çox sosial şəbəkələrdə belə hallar barədə qurbanların özlərinin və dostlarının yazdığı məlumatlar, video görüntülər və şəkillər diqqət çəkir. Əvvəl mental dəyərlərə əsaslanaraq, daha çox gizlənilməsinə cəhd edilən, ailə üzvləri, qohumlar və tanışlar arasında müzakirə edilən ailədaxili zorakılıq faktları indi sosial şəbəkələrdə geniş müzakirə olunur və ictimailəşir, bir çox halda ümumilikdə ölkə gündəminin əsas müzakirə mövzularından birinə çevrilə bilir.
Fakt budur ki, məişət şəraitində kişi, qadın və uşaqlara qarşı zorakılıq insan hüquqlarının təminatına təhlükə yaradır, şəxslərin konstitusion hüquq və azadlıqlarının qorunmasını sual altına alır.
Qonşu Türkiyədə baş vermiş bir neçə məişət zorakılığı hadisəsi hətta qeyri-hökumət təşkilatlarının davamlı aksiyası ilə yadda qalmışdı. Məişət zorakılığı qurbanları arasında məşhurlara da rast gəlinir. Məsələn, bir müddət öncə Türkiyədə müğənni Sıla Gəncoğlu sevgilisi tərəfindən döyülməsi iddiası ilə məhkəməyə müraciət etmişdi.
Konstitusiyada göstərilib ki, cəmiyyətin əsas özəyi kimi ailə dövlətin xüsusi himayəsindədir. Uşaqların qayğısına qalmaq və onları tərbiyə etmək valideynlərin borcudur. Bu borcun yerinə yetirilməsinə dövlət nəzarət edir.
Eyni zamanda nəzərə alınmalıdır ki, valideynlik hüquqlarının uşaqların mənafeyinə zidd həyata keçirilməsi yolverilməzdir. Valideynlik hüquqları həyata keçirilərkən, uşaqların mənəvi inkişafına, fiziki və psixi sağlamlığına xələl yetirilməməlidir. Uşaqların tərbiyəsində onların istismarına, təhqir edilməsinə, mənəviyyatının alçaldılmasına, qəddarlığa, kobudluğa, biganəliyə yol verilməməlidir.
Adətən, ailədaxili münaqişələri cəmiyyət "qadına qarşı şiddət", "uşaqların döyülməsi", "ər-arvad davası" kimi dəyərləndirir. Lakin məişət zorakılığının ailədaxili məsələ olmadığı birmənalı qəbul edilməlidir.
Qanun nə deyir?
Azərbaycanda 2010-cu ildə qəbul edilmiş "Məşiət zorakılığı haqqında" qanun isə bu davranışları “yaxın qohumluq münasibətlərindən, birgə və ya əvvəllər birgə yaşamaqlarından sui-istifadə etməklə, şəxslərdən birinin digərinə qəsdən fiziki və ya mənəvi zərər vurması” kimi qiymətləndirir.
Qanundan da göründüyü kimi, məişət zorakılığının qurbanları təkcə qadınlar və uşaqlar deyil, eyni zamanda kişilər də ola bilər. Məişət zorakılığına məruz qalan şəxslərin xəsarətinin dərəcəsindən asılı olaraq, qarşı tərəf cinayət və ya inzibati məsuliyyətə cəlb edilir.
Cinayət Məcəlləsinə əsasən, məişət zorakılığının qurbanlarının xəsarətinin dərəcəsinə görə, onu törədənlərə 125-ci (Özünü öldürmə həddinə çatdırma), 128-ci (Qəsdən sağlamlığa yüngül zərər vurma), 127-ci (Qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma), 126-cı (Qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma), 120-ci (Qəsdən adam öldürmə) 124-cü (Ehtiyatsızlıqdan adam öldürmə), 131-ci (Ehtiyatsızlıqdan sağlamlığa ağır zərərvurma) 133-cü (Əzab vermə) 134-cü (Öldürməklə və ya sağlamlığa ağır zərərvurma ilə hədələmə) və digər maddələrlə ittiham elan edilməsi mümkündür.
İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 158-ci maddəsi xüsusiləşdirilərək, sırf məişət zorakılığının qarşısının alınması haqqında qanunvericiliyin pozulması zamanı tətbiq edilir. Bu maddəyə görə, məişət zəminində iqtisadi xarakterli qanunsuz məhdudiyyətlərin tətbiqi, yəni şəxsin digərinin mülkiyyətində, sərəncamında və ya istifadəsində olan əmlakdan, gəlirlərdən məhrum edilməsi, iqtisadi asılılıq yaradılması və saxlanılması və bu vəziyyətdən sui-istifadə edilməsinə yönəlmiş hərəkətləri 100 manatdan 300 manatadək cərimə edilməsi ilə cəzalandırılır. Həmin maddənin ikinci bəndində isə məişət zəminində psixi zorakılığa, yəni şəxs tərəfindən digərinə qəsdən psixi təzyiq göstərilməsinə və ya dözülməz psixi şərait yaradılmasına yönəlmiş hərəkətlərə görə 300 manatdan 500 manatadək məbləğdə cərimə edilir.
Akkreditasiyadan keçmədən qurbanlara yardım göstərən qeyri-dövlət müəssisələrinin də məsuliyyətə cəlb edilməsi barədə həmin maddədə qeyd edilib.
Əgər məişət zorakılığı törətmiş şəxsin əməlində cinayət tərkibi yoxdursa, lakin zərərçəkmişin hüquqları pozulubsa, həmin şəxsə eyni və ya ona oxşar hərəkətlərin təkrarlanmaması barədə yazılı xəbərdarlıq edilə, həmçinin zərərçəkmişə qısamüddətli mühafizə orderi verilə bilər.
Mühafizə orderi nədir, hansı hallarda tətbiq edilir?
Mühafizə orderi məişət zorakılığı törətmiş şəxsin zərərçəkmişə qarşı edə biləcəyi hərəkətlərə tətbiq olunan məhdudiyyətlər haqqında aktdır. Bu order məişət zorakılığının qurbanlarını qoruyur.
Zərərçəkmiş müraciət etdikdən sonra 24 saat ərzində zorakılığı törədən şəxsə xəbərdarlıq edir və dərhal zərərçəkmişə 30 gün müddətinədək qısamüddətli mühafizə orderi verir.
Qısamüddətli mühafizə orderində zorakılığı törətmiş şəxsə bunun təkrar törədilməsi, zərərçəkmişin axtarılması, şəxsə narahatlıq gətirən digər hərəkətlərin edilməsi qadağan edilə bilər.
Zorakılıq törədənin xəbərdarlıq və ya qısamüddətli mühafizə orderinin tələblərinə əməl etməməsi uzunmüddətli mühafizə orderinin verilməsi üçün əsasdır.
Uzunmüddətli mühafizə orderində isə zorakılıq törətmiş şəxsin yetkinlik yaşına çatmamış uşaqlarla ünsiyyət qaydaları, yaşayış sahəsindən və ya birgə əmlakdan istifadə qaydaları, zərərçəkmişə tibbi və hüquqi yardım göstərilməsi ilə bağlı xərclərin zorakılıq törədən tərəfindən ödənilməsi şərtləri qeyd olunur. Həmçinin, mühafizə orderinin tələblərini icra etməyən şəxsin qanunvericiliyə uyğun olaraq məsuliyyətə cəlb olunması da izah edilir.
Qısamüddətli orderi əldə etmək üçün zərərçəkmiş icra hakimiyyətinə müraciət etməlidir. Belə müraciətləri hazırda Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin yerlərdə də fəaliyyət göstərən monitorinq qrupu araşdırır.
Mülki Prosessual Məcəlləsinin 355.1-ci maddəsinə əsasən, uzunmüddətli mühafizə orderini əldə etmək üçün zərərçəkmiş yaşadığı yerin məhkəməsinə müraciət edə bilər. Ərizə verildikdən 3 gün ərzində məhkəmə həmin müraciətə baxır. Uzunmüddətli mühafizə orderi 30-180 gün müddətinə verilir. Bu orderin verilməsi barədə işə şəxsi və ailə sirrinin yayılmasının qarşısını almaq və uşaqların maraqlarının təmin edilməsi üçün qapalı məhkəmə iclasında baxıla bilər.
Orderin verilməsi barədə məhkəmə qərarı dərhal icraya yönəldilir və həmin vaxtdan müddəti hesablanır. Qəbul edilmiş qərardan verilən şikayət də icranı dayandırmır.
Daha nə etmək olar?
Bəs məişət zorakılığının qarşısının alınması üçün qanunvericilikdə hansı əlavələr və ya dəyişikliklər edilə bilər?
Cinayət Məcəllənin (CM) 61-ci maddəsinə (Cəzanı ağırlaşdıran hallar) “cinayət hadisəsinin məişət zorakılığı ilə bağlı törədilməsi” bəndinin əlavə edilməsi məqsədəuyğun olardı. Eyni zamanda məişət zorakılığını özündə ehtiva edən 125-ci (Özünü öldürmə həddinə çatdırma), 128-ci (Qəsdən sağlamlığa yüngül zərər vurma), 127-ci (Qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma), 126-cı (Qəsdən sağlamlığa ağır zərər vurma), 120-ci (Qəsdən adam öldürmə), 124-cü (Ehtiyatsızlıqdan adam öldürmə), 131-ci (Ehtiyatsızlıqdan sağlamlığa ağır zərərvurma), 133-cü (Əzab vermə), 134-cü (Öldürməklə və ya sağlamlığa ağırzərərvurma ilə hədələmə) və digər maddələrin ağırlaşdırıcı hallarında “məişət zorakılığı ilə bağlı törədilməsi və ya ailə üzvləri və birgə yaşayış qaydalarına zidd olaraq törədilməsi" bəndi əlavə oluna bilər.
Hazırda mühafizə orderinin alınmasına az hallarda rast gəlinir. Məişət zorakılığı törədənlərin çəkindirilməsi məqsədilə bu orderin alınması üçün müraciət edilməsinin zəruriliyi qurbanlara izah edilməli, bununla bağlı maarifləndirmə işi aparılmalıdır.
Bundan başqa, fiziki zorakılıqdan başqa psixi zorakılığın dairəsinin müəyyən edilməsi, bununla bağlı qurbanlarla məcburi müvafiq psixoloji və psixiatrik ekspertizanın daha səmərəli aparılması, şəxsin psixi zorakılığa məruz qalmasını dərk edib-etməməsi ilə bağlı məqamlar da aydınlaşdırılmalıdır.

What is domestic violence? - ANALYSIS
Domestic violence is again on the agenda of social media and the press. Unfortunately, the criminal chronicle contains information about cases of domestic violence. Recently, information, videos and photos written by the victims themselves and their friends about such cases have attracted more attention on social networks. The facts of domestic violence, which were previously tried to hide more based on mental values and discussed among family members, relatives and acquaintances, are now widely discussed and publicized on social networks, and in many cases can become one of the main topics on the country's agenda.
The fact is that domestic violence against men, women and children poses a threat to human rights and calls into question the protection of constitutional rights and freedoms.
Several incidents of domestic violence in neighboring Turkey were even remembered by the ongoing protests of non-governmental organizations. Celebrities are also common among victims of domestic violence. For example, some time ago in Turkey, singer Sila Ganjoglu filed a lawsuit claiming that she was beaten by her boyfriend.
*
The Constitution states that the family, as the core of society, is under the special protection of the state. It is the parents' responsibility to care for and raise their children. The state controls the fulfillment of this duty.
At the same time, it should be taken into account that the exercise of parental rights against the interests of children is unacceptable. While exercising parental rights, the moral development, physical and mental health of children must not be compromised. In the upbringing of children, their exploitation, humiliation, degradation, cruelty, rudeness, indifference should not be allowed.
Usually, family conflicts are described by society as "violence against women", "beating of children", and "marital disputes". However, it must be unequivocally accepted that domestic violence is not a domestic issue.
What does the law say?
The Law on Domestic Violence, adopted in Azerbaijan in 2010, defines these behaviors as "intentional physical or moral harm of one person to another by abusing close kinship, cohabitation or previous cohabitation."
As the law shows, victims of domestic violence can be not only women and children, but also men. Depending on the degree of injury to victims of domestic violence, the other party may be held criminally or administratively liable.
According to the Criminal Code, according to the degree of injury to victims of domestic violence, the perpetrators were charged with 125 (bringing to the point of suicide), 128 (intentional minor injury), 127 (intentional minor injury), 126 (intentional minor injury). infliction of grievous bodily harm), 120th (Intentional homicide) 124th (Negligent homicide), 131st (Negligent grievous bodily harm) 133rd (Torture) 134th (By killing or inflicting grievous bodily harm) threats) and other charges.
Article 158 of the Code of Administrative Offenses is specialized and applies only in violation of the legislation on the prevention of domestic violence. According to this article, the application of illegal economic restrictions on a domestic basis, ie deprivation of property, income owned, disposed or used by another person, creation and maintenance of economic dependence and abuse of this situation is punishable by a fine of 100 to 300 manat. . In the second paragraph of the same article, a fine of 300 to 500 manat shall be imposed for domestic violence, ie intentional mental pressure on another person or the creation of intolerable mental conditions.
The article also mentions the prosecution of non-governmental organizations that provide assistance to victims without accreditation.
If the perpetrator of domestic violence has no criminal elements, but the rights of the victim have been violated, the person may be warned in writing not to repeat the same or similar actions, and the victim may be issued a short-term protection order.
What is a security order and in what cases is it applied?
A protection order is an act restricting the actions that a perpetrator of domestic violence can take against a victim. This order protects victims of domestic violence.
Within 24 hours of the victim's application, he notifies the perpetrator of the violence and immediately issues a short-term protection order to the victim for up to 30 days.
A short-term protection order may prohibit a person who has committed violence from committing it again, from searching for a victim, or from committing other acts of concern to the person.
Failure of the perpetrator to comply with the requirements of the warning or short-term protection order shall be grounds for issuing a long-term protection order.
The long-term protection order specifies the rules of communication of the perpetrator with minors, the rules of use of living space or joint property, the conditions for the perpetrator to reimburse the costs of providing medical and legal assistance to the victim. It also explains that a person who does not comply with the requirements of the protection order will be prosecuted in accordance with the law.
To obtain a short-term warrant, the victim must apply to the executive branch. Such appeals are currently being investigated by a local monitoring group of the State Committee for Family, Women and Children.
According to Article 355-1 of the Code of Civil Procedure, a victim may apply to the court of the place of residence to obtain a long-term protection order. Within 3 days after the application is submitted, the court shall consider the application. Long-term protection order is issued for 30-180 days. The case for the issuance of this order may be considered in closed court to prevent the disclosure of personal and family secrets and to ensure the interests of children.
The court decision on the issuance of the order shall be immediately enforced and the period shall be calculated from that time. An appeal against the decision does not suspend the execution.
What else can be done?
What additions or changes can be made to the legislation to prevent domestic violence?
It would be expedient to add the article “Committing a crime in connection with domestic violence” to Article 61 of the Criminal Code (CC) (aggravating circumstances). At the same time, 125th (Deliberate infliction of minor harm to health), 127th (Intentional infliction of minor harm to health), 126th (Intentional infliction of grievous bodily harm) involving domestic violence 120 (Intentional homicide) 124 (Negligent homicide), 131 (Negligent grievous bodily harm) 133 (Torture) 134 (Threatening to kill or inflict grievous bodily harm) and other aggravating circumstances "Committed in connection with domestic violence or against family members and the rules of cohabitation" may be added.
At present, protection orders are rarely obtained. Victims should be made aware of the need to apply for this warrant in order to deter perpetrators of domestic violence, and awareness-raising activities should be conducted.
In addition, in addition to physical violence, it is necessary to clarify the scope of mental violence, to conduct more effective compulsory psychological and psychiatric examinations of victims, and to determine whether a person is aware of mental abuse.